Narrative Film + Television | Documentary + Reality + ENG | TVC + Online Ads | Branded + Corporate Content | Music | IMDB

The Empty Shelf – Short Film
Ad Hoc Films
(Dir. Michael Herman / DOP Bradley Conomy)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

This Could Be Anywhere in the World – Short Film
The Stampede Trail
(Dir. Simon Williams / DOP Jose Alkon)
Sound designer, mixer and editor

Book Week – Feature Film
Crash House Productions
(Dir. Heath Davis / DOP Chris Bland)
Sound recordist

* OZ Flix Independent Film Awards 2019 – Winner Best Picture Under $500 000 (Australia)
* OZ Flix Independent Film Awards 2019 – Winner Best Actress Susan Prior (Australia)
* Melbourne International Film Festival 2018 – Official Selection (VIC, Australia)
* Noosa International Film Festival 2018 – Official Selection (QLD, Australia)
* Screenwave Internation Film Festival 2018 – Official Selection (NSW, Australia)
* Byron Bay International Film Festival 2018 – Official Selection (NSW, Australia)
* Manchester International Film Festival 2019 – Official Selection (NSW, Australia)
* Newport Beach Film Festival 2019 – Official Selection (USA)
* Julien Dubuque International Film Festival 2019 – Official Selection (USA)
* New Haven International Film Festival 2019 – Official Selection (USA)
* BOFA Film Festival 2019 – Official Selection (TAS, Australia)
* Festival of Cinema NYC 2019 – Official Selection (USA)
* Santa Cruz Film Festival 2019 – Official Selection (USA)
* Vision Splendid Outback Film Festival 2019 – Official Selection (QLD, Australia)
* Oakville Festivals of Film and Art 2019 – Official Selection (CAN)
* Albuquerque Film and Music Experience 2019 – Official Selection (USA)
* Spirit of Independence Film Festival 2019 – Official Selection (UK)

Man to Man – Short Film
Breathe Films
(Dir. James Ward Breen / DOP Ashley Barron)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

* Worldfest 2019 – Remi Award Nominee (USA)

Theo & Celeste – Short Film
Velvet Media
(Dir. / DOP Hannah Dougherty)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

* Indie Flicks – Winner People’s Choice Award (UK)
* Vimeo.com – Staff Pick 2018 (Worldwide)
* TEDxSydney 2018 – Official Selection (NSW, Australia)
* Vancouver International Film Festival 2018 – Official Selection (Canada)
* Dumbo Film Festival 2018 – Official Selection (USA)
* Perth Fringe Festival 2019 – Official Selection (WA, Australia)
* Festival du Film d’Animation de Savigny 2019 – Official Selection (Switzerland)
* MINT Film Festival 2019 – Official Selection (USA)
* Greanhorne.com Film Festival 2019 – Official Selection (Online)
* Hamilton Film Festival 2019 – Official Selection (CAN)

Silenced – Short Film
Amy Tuxworth Films
(Dir. Amy Tuxworth / DOP Zachary Peel-McGregor )
Sound recordist

* Lebanese Film Festival 2019 – Official Selection (NSW, Australia)

Broken – Short Film
Bus Stop Films / Arcadia
(Dir. Stevie Cruz-Martin / DOP Meg White)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

* Sydney Film Festival 2018 – Official Selection (NSW, Australia)
* Aesthetica Short Film Festival 2017 – Official Selection (UK)
* Melbourne Queer Film Festival 2019 – Official Selection (VIC, Australia)

Alice Eats Breakfast – Short Film
Anaklasis
(Dir. Edward Inchbold / DOP Cameron Gaubert)
Sound recordist

Paint – Short Film
The Story of Us
(Dir. Graeme Robertson / DOP Chris Bland)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

* Noosa International Film Festival 2017 – Official Selection (NSW, Australia)
* Aesthetica Short Film Festival 2017 – Official Selection (UK)

The Marshes – Feature Film
28 Productions
(Dir. Roger Scott / DOP Giovanni C. Lorusso)
Sound recordist

* A Night of Horror Film Festival 2018 – Official Selection (NSW, Australia)
* Vision Splendid Outback Film Festival 2018 – Official Selection (QLD, Australia)

Stye – Short Film
Ninja Milk Productions
(Dir. Matthew Jenkin / DOP Chris Bland)
Sound recordist

* Cinema at the Edge Festival 2017 – Official Selection (USA)
* BUFF International Film Festival  2017 – Official Selection (Sweden)
* Tally Shorts Film Festival 2017 – Official Selection (USA)
* Flickerfest 2017 – Official Selection (NSW, Australia)
* San Francisco International Festival of Short Films 2017 – Official Selection (USA)
* St. Kilda Film Festival 2017 – Official Selection (VIC, Australia)

Pulse – Feature Film
A Town Called Herman
(Dir. / DOP Stevie Cruz-Martin)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

* Busan International Film Festival 2017 – Winner Busan Bank Award (Korea)
* CinefestOz Film Festival 2016 – Official Selection (WA, Australia)
* AACTA awards 2018 – Nominated Best Lead Actor Daniel Monks (Australia)
* Melbourne Queer Film Festival 2017 – Centrepiece Presentation (VIC, Australia)
* Sydney Film Festival 2017 – Official Selection (NSW, Australia)
* Bendigo Queer Film Festival 2017 – Official Selection (VIC, Australia)
* Queer Screen’s Mardi Gras Film Festival 2018 – Official Selection (NSW, Australia)
* Screenwave International Film Festival 2018 – Official Selection (NSW, Australia)

couch

Batman and Jimbo – Short Film
Mullane Bros
(Dir. Angus Mullane)
Sound designer, mixer and editor.

* Siouxland Film Festival 2015 – Official Selection (USA)
* Mule Comedy Festival 2015 – Official Selection (USA)

The Professionals – Short Film
Detail Productions
(Dir. Brodie Simpson / DOP Ben Blyth)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Backspace – Short Film
The Story of Us
(Dir. Graeme Robertson / DOP Chris Bland)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist

Wide

Little Old Lady – Short Film
Ninja Milk Productions
(Dir. Matthew Jenkin / DOP Bradley Conomy)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Short Sharp Film Festival 2014 – Winner Peoples Choice Award (NSW, Australia)
* Flickerfest 2014 – Official Selection (NSW, Australia)
* Mudgee Internation Short Film Festival 2014 – Finalist (NSW, Australia)
* Postira Seaside Festival 2014 – Official Selection (Croatia)
* MoliseCinema Film Festival 2014 – Official Selection (Italy)
* Comedy Cluj International Film Festival 2014 – Official Selection (Romania)

Manny Bed

Manny Gets Censored – Short Film
The Story of Us
(Dir. Graeme Robertson / DOP Chris Bland)
Sound designer, mixer and editor.

* Mudgee Internation Short Film Festival 2014 – Winner Best Australian Short Film (NSW, Australia)
* Montreal World Film Festival 2014 – Official Selection (France)
* DC Shorts International Film Festival 2014 – Official Selection (USA)
* Melbourne Underground Film Festival 2014 – Official Selection (VIC, Australia)
* Short Sharp Film Festival 2014 – Official Selection (NSW, Australia)
* Atlantic Film Festival 2014 – Official Selection (Canada)
* Dungog Film Festival 2014 – Official Selection (NSW, Australia)
* Canberra Short Film Festival 2014 – Official Selection (ACT, Australia)
* Austin Film Festival 2014 – Official Selection (USA)
* Bath Film Festival 2014 – Official Selection (England)
* Shorts Film Festival 2014 – Official Selection (SA, Australia)
* Tasmanian Breath of Fresh Air Film Festival 2014 – Official Selection (TAS, Australia)

Bloody Face Scaled

Absolution – Short Film
SSS Production
(Dir. Jad Haber / DOP Dan Freene)
Sound recordist.

* Moscow International Film Festival 2014 – Official Selection (Russia)
* Montreal World Film Festival 2014 – Official Selection (Canada)
* Cannes Short Film Corner 2014 – Official Selection (France)

Title Thumb

Old Lady Luck – Short Film
Ninja Milk Productions
(Dir. / DOP Bradley Conomy)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Young at Heart Film Festival 2014 – Winner Audience Award (NSW, Australia)
* Outbox International Short Film Festival 2013 – Official Selection (Lebanon)
* Postira Seaside Film Festival 2013 – Official Selection (Croatia)
* DC Shorts Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Canberra Shorts Film Festival 2013 – Official Selection (ACT, Australia)
* Blue Mountains Film Festival 2013 – Official Selection (NSW, Australia)
* Westend Film Festival 2014 – Finalist (QLD, Australia)

Anderson Babcock

Anderson Babcock – Short Film
Hello There Productions
(Dir. Charlie Mortimer / DOP Stuart O’Rourke)
Sound recordist.

Smile Thumb

Like a Cloud – Short Film
TickTock Films
(Dir. Graeme Robertson / DOP Chris Bland)
Sound recordist.

Face

Young Stupid Gorgeousness – Short Film
Fascinoma
(Dir. Girard Dorney / DOP Sissy M Reyes)
Sound recordist.

Fort NB

Lessons From the Grave – Broadcast Television Series (2 Seasons)
ABC / Newtown Films / Little Brown Films
(Dir. Matilda Brown / DOP Chris Bland)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Scream

A Drop of Red – Short Film
Dram’in French
(Dir. Jean-Yves Brignon / DOP Josh Goodswen)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Rosemary – Short Film
An Andrew Langcake Production
(Dir. Andrew Langcake / DOP Peter McMurray)
Sound recordist.

Collapse

Elliot Winter – Short Film
A Town Called Herman
(Dir. Tim Monley / DOP Stevie Cruz-Martin)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Hunter n Hornet – Mobile App Video Shorts Series
iFodder Content Creators
(Dir. Sonny Vrebac)
Sound designer, mixer and editor.

Pretty – Short Film
A Town Called Herman
(Dir. Daniel Monks / DOP Stevie Cruz-Martin)
Sound designer, mixer and editor.

* Queer Screen Mardi Gras Film Festival 2013 – Official Selection (NSW, Australia)

Lost for Words – Short Film
Plum Loco Productions
(Dir. Julietta Boscolo / DOP David Thring)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Help Break the Silence – Short Film
Plum Loco Productions
(Dir. Julietta Boscolo / DOP David Thring)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Date With Fate – Short Film
Human Productions
(Dir. Venetia Taylor / DOP Venetia Taylor)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Shepparton Shorts Film Festival 2012 – Top 14 finalist (VIC, Australia)
* Columbia Gorge International Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Who Likes Short Shorts Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Frederick Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* A Los Gurkos Short Film Festival 2012 – Official Selection (Austria)
* The Big Sur International Short Film Screening Series 2012 – Official Selection (USA)
* Deep Fried Film Festival 2012 – Official Selection (Scotland)
* NYC Filmmaker’s Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Sarnia Shorts 2012 – Official Selection (UK)
* Cologne Comedy Film Festival 2012 – Official Selection (Germany)
* FreeNetWorld International Film Festival 2012 – Official Selection (Serbia)
* Brisbane International Film Festival 2012 – Official Selection (QLD, Australia)
* Taos Shortz Film Fest 2013 – Official Selection (USA)
* Outpost Film Festival 2013 – Official Selection (WA, Australia)
* Skepto International Film Festival 2013 – Official Selection (Italy)
* Carmarthen Bay Film Festival 2013 – Official Selection (Wales)
* Seoul International Extreme Short Image & Film Festival 2013 – Official Selection (South Korea)
* Lunafest 2013 – Official Selection (USA + Canada)
* YESfest 2013 – Official Selection (USA)
* Womens Freedom Centre Film Festival 2014 – Official Selection (USA)
* Boulder International Film Festival 2014 – Official Selection (USA)
* Konstanzer Short Film Festival 2014 – Official Selection (Germany)
* Barrie Film Festival 2014 – Official Selection (Canada)
* Sahar Film Festival 2015 – Official Selection (England)
* WAM Boston Film Festival 2015 – Official Selection (USA)

The Prince – Short film
Australia Street Productions
(Dir. Brendan Cowell / DOP Tony Gardiner)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Am I Okay? – Short film
Little Brown Films
(Dir. Matilda Brown / DOP Max Seager)
Sound recordist.

* Blue Mountains Film Festival 2012 – Winner Silver Yowie Award Best Short Film (Drama) (NSW, Australia)
* St. Kilda Film Festival 2012 – Official Selection (VIC, Australia)
* CinefestOz 2012 – Official Selection (WA, Australia)
* Brantford Film Festival 2012 – Official Selection (CAN)
* Flickerfest 2013 – Official Selection (NSW, Australia)

Beauty is Everywhere – Short film
A Crystal Egan & Mark Rasmussen Production
(Dir. Charlie R Barnett / DOP Zoltan Jonas)
Sound Designer, mixer and editor, Sound recordist.

Cockatoo – Short film
Ninja Milk Productions
(Dir. Matthew Jenkin / DOP Chris Bland)
Sound recordist.

* Flickerfest 2012 – Winner Best Screenplay (NSW, Australia)
* DC Shorts Film Festival 2012 – Winner Audience Favourite (USA)
* Tri Media Film Festival 2012 – Winner Best ‘Wild Side’ Short Film (USA)
* Outbox International Short Film Festival 2012 – Winner Best Foreign Director (Lebanon)
* Blue Mountains Film Festival 2012 – Winner Silver Yowie Award Best Short Film (Open) (NSW, Australia)
* Blue Mountains Film Festival 2012 – Winner Audience Favourite Award (NSW, Australia)
* Anchorage International Film Festival 2012 – Honourable Mention (USA)
* Taos Shortz Film Festival 2013 – Honorable Mention Award (Comedy Fiction) (USA)
* Show-Fest International 2013 – Judges 3rd Best film, Audiences 2nd Best Film (NSW, Australia)
* Clare Valley Film Festival 2013 – Winner Best Australian Film (SA, Australia)
* Vimeo.com – Staff Pick 2014 (Worldwide)
* Shorts in Paradise Film Festival 2014 – Winner Best Film, Winner Best Directing, Winner Peoples Choice Award (QLD, Australia)
* Flickerfest Best of Australian Shorts (National Tour) 2012 – Official Selection (Australia)
* Rome Independent Film Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Mudgee Internation Film Festival 2012 – Top 14 Finalist (NSW, Australia)
* CFC Worldwide Short Film Festival 2012 – Official selection (CAN)
* Palm Springs International ShortFest 2012 – Official Selection (USA)
* Postira Seaside Festival 2012 – Official Selection (Croatia)
* Aesthetica Short Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Shnit International Short Film Festival 2012 – Official Selection (Switzerland)
* Milwaukee Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* FilmFest Australia 2012 – Official Selection (UK)
* Show Me Shorts Film Festival 2012 – Official Selection (New Zealand)
* San Jose Short Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Sandfly Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Interfilm Berlin International Short Film Festival 2012 – Official Selection (Germany)
* FilmLab Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Jaipur International Film Festival 2013 – Official Selection (India)
* Vilnius International Film Festival 2013 – Official Selection (Lithuania)
* Norwich Film Festival 2013 – Official Selection (UK)
* Shorts Film Festival 2013 – Official Selection (SA, Australia)
* Reel Shorts Film Festival 2013 – Official Selection (Canada)
* Westend Film Festival 2013 – Official Selection (QLD, Australia)
* Boston International Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* St. Kilda Film Festival 2013 – Official Selection (VIC, Australia)
* Heart of Gold Film Festival 2013 – Official Selection (QLD, Australia)
* CinéfestOZ Film Festival 2013 – Official Selection (WA, Australia)
* Art & Algorithms Festival 2013 – Official Selection (USA)
* The Projects Short Film Festival 2014 – Official Selection (NSW, Australia)
* Phnom Penh International Film Festival 2014 – Official Selection (Cambodia)

I Spy – Short film
Sam Faull Productions
(Dir. Sam Faull / DOP Boris Vymenets)
Sound recordist.

* Cockatoo Island Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Sandfly Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* St. Kilda Film Festival 2013 – Official Selection (VIC, Australia)

The Future – Short film
Human Productions
(Dir. Venetia Taylor / DOP Sissy M Reyes)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Screen Stockport Film Festival 2012 – Winner Best International Short Film (UK)
* Short Sharp Film Festival 2012 – Winner Best Film (NSW, Australia)
* Poppy Jasper International Short Film Festival 2012 – Winner Best Comedy (USA)
* Detroit Windsor International Film Festival 2012 – Winner Best Short Short Comedy (USA)
* Carmarthen Bay Film Festival 2012 – Winner Best International Short Comedy (Wales)
* Harlem International Film Festival 2012 – Winner Best Short Shorts (USA)
* Taos Shortz Film Fest 2012 – Best Comedy Fiction Runner Up (USA)
* Barrie Film Festival 2012 – Third Prize Open Category (Canada)
* Shepparton Shorts Film Festival 2012 – Judges Encouragement Award (VIC, Australia)
* Imphal International Film Festival 2013 – Special Mention Award – Social Issues (India)
* Rochester International Film Festival 2013 – Winner Best of Fest (USA)
* San Francisco Frozen Film Festival 2013 – Winner Digital Film Award (USA)
* Tally Shorts Film Festival 2014 – Winner Film Festival Favourite Award (USA)
* Thurrock International Film Festival 2014 – Winner Best International Film (UK)
* Flickerfest 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Norwich Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Byron Bay International Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Warrambeen Film Festival 2012 – Official Selection (VIC, Australia)
* Flatpack Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* CineGlobe International Film Festival at CERN  2012- Official Selection (Switzerland)
* Soul 4 Reel Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Young at Heart Short Film Awards 2012 – Top 7 Finalist (NSW, Australia)
* Sonoma International Film Festival 2012- Official Selection (USA)
* Indie Spirit Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Palm Beach International Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Newport Beach Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Arizona International Film Festival 2012 – Top 11 Comedy Short Finalist (USA)
* Reel Shorts Film Festival 2012 – Official Selection (CAN)
* Columbia Gorge International Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* The Big Sur International Short Film Screening Series 2012 – Official Selection (USA)
* Who Likes Short Shorts Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Edinburgh Short Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Frederick Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* A Los Gurkos Short Film Festival 2012 – Official Selection (Austria)
* Holmfirth Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Dungog Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* The Film Festival of Colorado 2012 – Official Selection (USA)
* Indie Gems Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Deep Fried Film Festival 2012 – Official Selection (Scotland)
* Salento International Film Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Patras Film Festival 2012 – Official Selection (Greece)
* DC Shorts Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* NYC Filmmaker’s Festival 2012– Official Selection (USA)
* Inland NSW Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Tri Media Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Show-Fest 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Molise Cinema Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Isle of Wight Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Sarnia Shorts 2012 – Official Selection (UK)
* Healdsburg International Short Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Montgomery Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Pentedattilo Film Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Cincinnati Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Williamstown Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Tisza Mozi Film Festival 2012 – Official Selection (Hungary)
* Aesthetica Short Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Brantford Film Festival 2012 – Official Selection (CAN)
* San Diego Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Cologne Comedy Film Festival 2012 – Official Selection (Germany)
* Crystal Palace International Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Cornwall Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Scone FilmFest 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Broad Humour Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* FilmVideo Montecatini International Short Film Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Canterbury Short Film Festival 2012 – Official Selection (New Zealand)
* Calgary International Film Festival 2012 – Official Selection (Canada)
* Fieri International Film Festival 2012 – Official Selection (Albania)
* Louisville’s International Festival of Film 2012 – Official Selection (USA)
* Blue Mountains Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Fiaticorti Film Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Lucca Film Festival 2012 – Official Selection (Italy)
* Asiana International Short Film Festival 2012 – Official Selection (South Korea)
* FreeNetWorld International Film Festival 2012 – Official Selection (Serbia)
* Purbeck Film Festival 2012 – Official Selection (UK)
* Starz Denver Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Sandfly Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Cockatoo Island Film Festival 2012 – Official Selection (NSW, Australia)
* Anchorage International Film Festival 2012 – Official Selection (USA)
* Trail Dance Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Dieciminuti Film Festival 2013 – Official Selection (Italy)
* Sedona International Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Durango Independent Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Portland Oregon Women’s Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Omaha Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Phoenix Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Outpost Film Festival 2013 – Official Selection (WA, Australia)
* Landau International Short Film Festival 2013 – Official Selection (Germany)
* Big Island Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Tupelo Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Heritage Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Hoboken International Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Prescott Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Festival Alto Vicentino 2013 – Official Selection (Italy)
* Waterfront Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* Shortini Film Festival 2013 – Official Selection (Italy)
* Malta Short Film Festival 2013 – Official Selection (Malta)
* Crested Butte Film Festival 2013 – Official Selection (USA)
* YESfest 2013 – Official Selection (USA)
* American Online Film Awards 2014 – Official Selection (USA)
* Stony Brook Film Festival 2014 – Official Selection (USA)
* Marblehead Film Festival 2014 – Official Selection (USA)
* Down Under Berlin Film Festival 2014 – Official Selection (Germany)
* Cinemonde Screening Sessions 2014 – Official Selection (USA)
* I400Corti Film Fest 2014 – Official Selection (Italy)
* DAMN! Film Series 2015 – Official Selection (USA)
* Image in Cabestany 2015 – Official Selection (France)
* Independent Days FilmFest 2015 – Official Selection (Germany)
* 300 Minute Film Festival 2015 – Official Selection (Germany)
* XpoNorth Film Showcase 2015 – Official Selection (Scotland)
* Lange Nacht der Berliner Filmfestivals 2015 – Official Selection (Germany)
* Post Alley Film Festival 2015 – Official Selection (USA)
* Cervignano Film Festival 2015 – Official Selection (Italy)

Insomnephobe – Short film
A Haris Kruskic Production
(Dir. Haris Kruskic / DOP Yasmin Suteja)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Isolates – Short film
3Newtons Media
(Dir. Allan Liang / DOP Garfield Darlington)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Phenom Film Fest 2012 – Official Selection (USA)
* Philadelphia Film & Animation Festival 2012 – Official Selection (USA)

Block – Short film
Scholar+Punk
(Dir. Haveesh Vemuri / DOP Ella Gibbins)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

Family values – Short film
Ninja Milk Productions
(Dir. Matthew Jenkin / DOP Bradley Conomy)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Tropfest 2011 – Top 60 finalist (NSW, Australia)
* In The Bin Short Film Festival 2011 – Bin Laughter Award (QLD, Australia)
* Mudfest 2011 – Peoples Choice Award + 3rd Place (NSW, Australia)
* Shepparton Shorts Film Festival 2011 – Judges Runner Up (VIC, Australia)
* Shorts on the Green 2011 – Top 13 Finalist (QLD, Australia)
* Clare Valley Film Festival 2011 – Official Selection (SA, Australia)
* Over the Fence Comedy Festival 2011 – Official Selection (WA, Australia)
* Columbia Gorge International Film Festival 2011 – Official Selection (USA)
* Tri Media Film Festival 2011 – Official Selection (USA)
* Show-Fest 2011 – Top 7 Finalist (NSW, Australia)
* Edmonton International Film Festival 2011 – Official Selection (Canada)
* Show Me Shorts Film Festival 2011 – Official Selection (New Zealand)
* Anchorage International Film Festival 2011 – Official Selection (USA)
* Sandfly Film Festival 2011 – Official Selection (NSW, Australia)
* Stepping Stone Film Festival 2011 – Official Selection (India)
* Warrambeen Film Festival 2012 – Official Selection (VIC, Australia)
* West End Film Festival 2012 – Top 18 Finalist (QLD, Australia)

Good As New – Short film
A Paris Mason Production
(Dir. Paris Mason / DOP Velinda Wardell)
Sound recordist.

Giant In My Mind – Short film
A Fiona Trick Production
(Dir. Fiona Trick / DOP Jason Edwards)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

The Last Shift – Short film
Wonderland Productions
(Dir. Claire Haywood / DOP Toby Ralph)
Sound designer, mixer and editor, Sound recordist.

* Tropfest 2010 – Top 60 finalist (NSW, Australia)